PLA Filament - ABS Filament - Petg Filament - Atık plastikler 3D yazıcılar sayesinde ekonomiye kazandırılıyor


PLA Filament - ABS Filament - Petg Filament


Atık plastikler 3D yazıcılar sayesinde ekonomiye kazandırılıyor

Bir girişimcilik programında ilk 25'te yer alan proje sayesinde, öğrencilerden Pilis, ABD'ye gitme fırsatı yakaladı.


Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]İki hafta boyunca önemli şirketlerin üst yöneticileriyle görüşen Pilis, 3 boyutlu yazıcıların hammadesi olan filamentler hakkında önemli bilgiler aldı. PLA filament, ABS filament, PETG Filamentlerin yanı sıra özel türde filamentler üzerinde çalışmaya başladılar.

BM, Türk Kızılay ve KOSGEB desteğiyle filament üretim tesisi kurdularDaha sonra Şanlıurfa Teknokent binasında araştırma-geliştirme çalışması yürüten öğrenciler Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türk Kızılay ve KOSGEB'ten destek alarak kurdukları Filament tesisinde, Pla filament, abs filament ve Geri dönüştürülebilir atık platiklerden PETG filament üretimine başladı.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]Plastiklerin doğaya salınımı geciktiriliyor

Doğadaki en büyük sorunların başında atık plastiklerin geldiğini ve bunların dönüştürülmesi için arayış içine girdiklerini söyleyen Pilis, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Çeşitli süs ürünleri, endüstride, sağlıkta kullanılan ürünler, prototip ürünler üretiyoruz. Bu sayede 3 boyutlu yazıcıları katı plastiklerin geri dönüşümünde aktif olarak kullanıyoruz. Çünkü 3 boyutlu yazıcılar hayatımızın her alanına girdi. Biz de Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında sorumlu üretim, sorumlu tüketim hedefleri doğrultusunda katı atıkları, plastikleri, doğaya ne kadar az salabilirsek ya da bu döngüyü ne kadar geciktirebilirsek bu bir avantaj diye düşünüyoruz.”


Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]3D yazıcıların daha farklı alanlarda kullanılması için çeşitli türde filament üretiminin araştırma-geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.


Kaynak: AA: Mehmet Fatih ASLAN

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.